Japon Gelenekleri

[Anasayfa]
 

Ansiklopedik Bilgiler İndeksi
Atatürk'ün inanç Dünyası
Atatürk'ün Bilgeliği ve Edebi Yönü
Türkçe Yazım Kuralları
Karlovy Vary
Bedeli Çanakkale de ödenecektir
Rakı ve Arak
Çin Mutfağı
Uzak Doğu Tanrıları
Japon Gelenekleri
Japon Kültürü
Japon Yemekleri
Eski Mısır' da Kedi
Eski Mısır' da Mumyalama
Hermes' in Kehanetleri
Anadolu Medeniyetleri
Dünyanın 7 Harikası
Dünyanın yeni 7 Harikası
Yunan Mitolojisi Fihristi
Oluşum Mitolojisi
Truva Efsanesi ve Savaşı
Mitolojiden günümüze Örümcek
Artemis Kültü
Eski Yunanda Kadın
Eski Yunanda Kadının Yaratılışı
Platon: Devlet
Arşimet ve Pi Sayısı
Mafia
Don Kişot ve Sembolizması
Osmanlı Sultan Anaları
Osmanlı Yöneticileri
Osmanlıda Harem
Osmanlı' dan oluşan Ülkeler
Bizans'tan Bize Miras
Sadaka Taşı
Türk Batıl İnançları
Şamanizm etkileri
Süryaniler
Barnabas İncili Üzerine
Barnabas İncili Tam Metni
Özgürlük Heykeli
Murphy Yasaları
Murphy Benzeri yasalar
Lüzumsuz Bilgiler
Lüzumsuz Bilgilerin Cevapları
Lüzumlu ? Cinsel Bilgiler

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Japon Gelenekleri

 
 

 

bullet

Bir Japon'un sizi evine davet etmesi çok büyük bir olaydır,  genellikle  bizdeki gibi misafircilik yoktur, görüşmek isteyen aileler  dışarıda bir  restoranda görüşür. Nadiren bir Japon'un evine davet edildiyseniz bu  sizin için büyük bir onurdur, ama sakin ayakkabılarınızla içeri girmeye kalkmayın, bir çuval inciri berbat  edersiniz.

bullet

Japonya'da eve kimse pabuçla girmez, zaten kapıdan girince  önünüzde Çin Seddi gibi bir terlik ordusu ile karşılaşırsınız.

bullet

Ev  sahibi size çay ikram ettiyse, bu artık gitme vaktinizin geldiğini  gösterir, çayı içip hemen kalkmanız lazımdır.

bullet

Genellikle genç kızlar evlenir evlenmez işi bırakır ve evinin hanımı olur. Yalnızca evin erkeğinin kazancı ailenin geçimi için yeterlidir. Hanımlar,  çocukları ve ev işleri ile ilgilenir, ailenin bütün parası hanımdadır, tüm  harcamaları evhanımları yapar, restoranlarda bile hanımlar ücreti öder.  Hanımlar arta kalan zamanlarında spor yapar, arkadaşları ile dışarıda  buluşur, mağaza gezer. Gündüz saatlerinde cafelerde, restoranlarda 65 - 70  yaşın altında erkek görmek imkansızdır, çünkü erkekler gündüz saatlerinde  istedir.  Bu sefer  Istanbul' a geldiğimde bir gün arkadaşlarımla dışarıda  buluştum,  oturduğumuz sürece ben şaşkın şaşkın, “a erkekler var” diye üst  üste  farkında olmadan söylendim, arkadaşlarım sonunda “ne var bunda ?  rahatsız mı oldun?” dediler. Aslında rahatsız olmamıştım, ama gündüz  saatinde  erkeklerin iş harici bir yerde olmaları bana çok acayip  gelmişti.

bullet

Japonya' da kimse kimseye karışmaz, isterseniz en olmadık bir kıyafeti giyin  ve ortada dolaşın. Yalnızca çaktırmadan bir kere bakarlar ve kafalarını  çevirirler.

bullet

Gözünü dikip bakmak çok ayıptır, bu nedenle trenlerde uyumasalar  bile herkes gözünü kapatır, uyuyor gibi davranır. En kalabalık trende bile  kimse sizi rahatsız etmez,  hırsızlık olayı yoktur.

bullet

Bisikletinizle bıraktığınız bir çanta akşama kadar kimse ellemeden ayni yerinde durur.

bullet

Bir hanım gece çok saatte bile yalnız başına dolaşabilir, içki içmeye veya yemek yemeğe bir yere gidebilir; kimse  rahatsız etmez.  

bullet

Rüzgar sörfü yapanlar hariç, Japonlar  denize girmeyi fazla sevmezler; ama  kaplıcalar onlar için en büyük zevk kaynağıdır. Zaten Japonya' da volkanik dağlar çok olduğundan, hemen hemen her yerde kaplıcalar vardır.

bullet

Japonlar yalnız duş almaz,  her gece evde bizdekilerden daha derin olan özel küvetleri su ile doldur ve bütün aile tek tek bu suya girip keyif yaparlar.

bullet

Kışın bizdeki gibi evlerde bütün odalar ısıtılmaz, evler küçük olduğu ve fazla pahalı olmadığı halde bunu israf sayarlar,  yalnız oturdukları odayı ısıtırlar.

bullet

İş yeri evin erkeği ve aile için herşeydir, hanımlar eslerinin en verimli şekilde çalışabilmesi için ellerinden geleni yapar, erkeğin  işten geç gelmesi hiç bir zaman problem edilmez.

bullet

Karı koca arasındaki  en büyük kavga belki kapıyı biraz kuvvetli kapatmak seklinde olur. Sözle kavga yoktur. Toplum hayatında sözden ziyade, bakışlarla  kızgınlık anlatılır. Evde de, iş yerinde de bu böyledir. Fazla konuşulmaz ama hareket ve bakışlar herşeyi ifade eder. İş yerinde bir toplantıda konuşanlar genellikle gençlerdir, yüksek rütbeliler yalnızca dinler ve sonunda karar verir.

bullet

Torpil diye bir şey yoktur,  yaşı ve tecrübesi üstün olan ileridedir hep...

bullet

Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur.  Hafifçe eğilerek selam verilir. El teması yoktur. Bir çocuğun bile başını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.

bullet

Kadınlar maddi olarak çok kuvvetli oldukları halde eşlerine karşı çok saygılıdırlar.

bullet

Kadının ve erkeğin arkadaşları farklı olabilir, bizdeki gibi karı koca beraber toplantılara gidecek diye bir olay yoktur,  çünkü birinin sevip diğerinin sevmediği bir insanla, ikisinin de görüşmesine neden yoktur.

bullet

Eşler arasında hürriyet oldukça fazladır.  Evin kadını gece arkadaşları ile buluşmaya esi olmadan gidip, istediği saatte dönebilir.

bullet

Saygı herşeydir, evde, işte, toplumda herkes birbirine saygılıdır, ülkesine saygılıdır. Elbiselerinden kopan bir ip parçasını bile yere atmazlar, başkalarının hakları kendi haklarından önce gelir.

bullet

Grup psikolojisi ile yaşarlar, bu yüzden hiç yalnız değillerdir.

Tüm yukarıdakiler, 2. Dünya Savaşında yok olan Japonların kısa zamanda toparlanabilmelerinin nedenlerini ne kadar güzel anlatıyor... Darısı başımıza..

 

 

 

 

www.ahmetgirgin.net