[Gezi Indeksi] [Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Amsterdam

 
 

  

Amsterdam küçük ama görülmesi gereken bir kent :

bullet

Schiphol havaalanında uçaktan inince kendinizi tüm dünya merkezlerine bağlayan bir havalimanına geldiğinizi anlıyorsunuz; gelen ve giden yolcuların Avrupa ve yeni dünya arasında geçiş için koşuşturmalarını hissediyorsunuz..

bullet

Hollandalılar bizleri komplekse sürükleyecek kadar uzun boylu ve güzel bir topluluk: kızlar en az 1.80,  erkekler en az 1.90 boyundalar.. Kiminle konuşsanız boynunuzu göğe doğru kaldırmanız gerekiyor..

bullet

Hollanda bir bisikletliler cenneti: arazi düz olduğu için neredeyse herkes işine, alışverişe bisikletle gidiyor. İşe giden şık giyinmiş yüzlerce kadın ve erkekler göreceksiniz.. Bu nedenle yollarda öncelik bisikletlilere ayrılmış durumda.. Bisikletliler için özel yollar var ve bu yollarda avare avare yürürseniz bisikletlilerin size çarpması işten bile değil.. ve tabii onlar haklılar.. ( Bu kadar çok bisiklet ve bisikletliyi bir de Çin' de gördüm..)

bullet

Amsterdam, 90 a yakın adadan oluşur; bu adalar arasında 1200 kanal ve 600 köprü sayesinde iletişim sağlanır: her saat başı düzenlenen kanal turlarından birine mutlaka katılın..

bullet

Hollanda bir bira cennetidir. 200 den fazla bira çeşidi vardır. Bilhassa alkolü fazla siyah biraları denemeden memleketten ayrılmayın.. Ayrıca porselen kapaklı "Grolsh" birası ve kimyasal ihtiva etmeyen "Leeuw" biralarını önerebilirim.

bullet

Hollanda bir peynir cennetidir. Ama fransız peynirlerinin kremamsı yapılarının aksine  hollanda peynirleri çok daha sert yapıda....

bullet

Amsterdam 12.yy da Amstel nehri üzerine çekilen bir set sonucu oluşmuştur.

bullet

Mutlaka Kuzey denizine çekilen setlerden birini görün: çünkü fransızcada "Pays-Bas" yani " Alçak Ülke" adındaki memleketin deniz seviyesinden aşağıda kurulduğunu kelimelerle anlatmaya imkan yok.. Düşünün setlerden biri bozsanız tüm ülke sular altında kalacak.. Bu nedenle mutlaka deniz ile topraklar arasında suyun geçişini engelleyen setlerden bir kısmını gezin ve etkilenin..

bullet

Şehir içi ulaşım için Santral Tren İstasyonu otomatlarından, metro gişelerinden veya sigara-dergi satan kiosklardan satın alacağınız "Strippen Kaart" ları kullanabilirsiniz; taşıta bindiğinizde 3 bölgeye ayrılan şehirdeki gideceğiniz uzaklığa göre birbirine yapışık şerit gibi biletlerden bir veya birkaç tanesini "valide" ettireceksiniz ve 1 saat boyunca taşıt değiştirseniz dahi tekrar para ödemeyeceksiniz..

bullet

 Ama bana sorarsanız 1,3 veya 5 günlük kartları öneririm; bunlarla günde istediğiniz kadar yer gezebilirsiniz..

bullet

Resmi sevenler Ulusal müzede bilhassa Rambrant' ın eserlerini kaçırmasınlar, ayrıca Rijksmuseum adı da verilen müzede 18. yy. Boğaziçi ressamlarından olan Van Mour' un "Türk Düğünü", " Patrona Halil", " Bir erkek çocuğun okula başlamak üzere ilk defa haremden çıkışı" gibi resimlerle, Van Gogh müzesinde hem Van Gogh, hem Gauguin, hem de Toulouse Lautrec' in resimlerini görebilirler..

bullet

Hayvan sevenler, Artis' deki hayvanat bahçesindeki binlerce hayvanı görebilir, zooloji müzesini ve  akvaryumunu gezebilirler..

bullet

Nazi zulmünden 1942-44 yıllarında saklanan 15 yaşındaki Anna Frank' ın müzeye çevrilen evi gezilebilir; ama hatıra defterinin başlangıcındaki küçük bir kızın el yazısının ileri sayfalarda hattat güzelliğinde bir el yazısıyla yer değiştirmesi bence çok düşündürücü bir propaganda malzemesi ...

bullet

Amsterdam' ın yankesecileri meşhurdur; sırt çantanıza sakın ola ki pasaport, kredi kartı ve tabii para koymayın..

bullet

"Red Light Street" Amsterdam' ın meşhur kerhane sokağıdır ve buradaki evler akşama kadar çalışan 2. sınıf fahişeler daha sonra ise 1. ? sınıf çalışanlarla yer değiştirirler..

bullet

Amsterdam bir uyuşturucu cennetidir. Fransa, Almanya ve İskandinav ülkelerinden gelen binlerce genç esrar, marihuana, kokain gibi uyuşturucuları serbestçe içmek için bu amaçla işletilen kafeleri doldurmaktadırlar..

bullet

Ayrıca Hollanda' da küçük şahsi seralarda özel gübreler kullanılarak yetiştirilen marihuanaya "Nederwiet" adı verilir ve etkisi marihuanadan iki misli fazla olduğu için tercih edilir..

bullet

Esrar ise bira, şarap, çorba ve keklerin içine katılarak ta satılır: esrarlı kekin adı "Space kake" veya "Space Brownie" dir.. 

bullet

Şehir merkezinde LSD, kokain gibi uyuşturucu satıcıları kol gezmektedir ve bunlarla muhatap olunmaması şiddetle tavsiye edilir..

 

 

 


[Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]
[Gezi Indeksi]