[Gezi Indeksi] [Bali ve Nusa Dua] [Bali Turizmi] [Bali Tapınakları] [Hinduizm ve  Dansları]

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Hindu Ayini Hakkında kısaca...

 
 

Hindu dini, Brahmanizm’in M.S. III. yy’da milyonlarca tanrısının elenerek binlerce ye düşürülmesi sonucunda oluşmuş bir dindir. Burada sizlere Hinduizm’i anlatacak değilim (Bu konu ile ilgilenenler ansiklopedik bilgiler bölümündeki Doğu Tanrıları sayfasına bakabilirler). Ama en önemli üç tanrıdan bahsetmeden edemeyeceğim; bunlar Brahma, Vişnu ve Şiva’ dırlar. Geride binlerce tanrı olduğu için ada halkı bile hangi tanrıya dua ettiğini bazen bana söyleyemediler.)) Her üçü de erkek tanrı ve tüm Bali danslarına Hindu mitolojisinin yansıdığını görüyoruz. Tapınaklarda göreceğiniz:

bullet Kırmızı şemsiyeler : Brahma
bullet Beyaz Şemsiyeler : Vişnu
bullet Sarı Şemsiyeler ise: Şiva
bulletSiyah-gri-beyaz kareli Şemsiyeler: İyilik ve Kötülük arasındaki Denge Tanrısı (İsmini öğrenemedim) nı simgeliyormuş..

 

Bildiğiniz gibi Hindular ölünce yakılırlar ve tekrar doğuşa inanırlar: eğer bu dünyada iyilik yapmışlarsa, tekrar dünyaya gelişlerinde daha yüksek bir mertebede doğarlar. Eğer yaşarken iyi işler yapmamışsa, yeniden doğuşlarında kedi, köpek gibi daha alt seviyeye inerek hayatlarına devam edeceklerine inanırlar. Ne yazık ki ölü yakma törenlerine katılamadım..


Bir ölünün başında nöbet tutan Hindular

Otelin plajında ile bir tapınak vardı. Aşağıda göreceğiniz üzere ayin öğleden sonra başladı, gece yarısına kadar devam etti. Gelen birçok Hindu değişik yemek, baharat, tütsü vs.. gibi hediyeler sundular. Otel ise bunu bile paraya çevirmenin yolunu bulmuş: bizim hamam peştamalına benzeyen bir sarong hediye edip, ayini anlatıyor, sonra da Hindu yemeklerinden oluşmuş bir akşam yemeği veriyor: Hediyesi : 30 $..


 

Uzak doğuya gitmiş olanlar bilirler, bazı yasaklar vardır:

bullet Çocukların başını sevmemelisiniz: sakın ola ki bir Budist veya Hindu çocuğun başını okşamayasınız.
bullet Tapınağın en kutsal bölümüne ayakkabı ile giremezsiniz,
bullet Adet halindeki bayanlar tapınaklara kesinlikle giremez,
bullet Saygıdan dolayı, tapınaklarda oturduğunuz zaman ayaklarınızı Buda veya diğer tanrı heykellerine doğru uzatamazsınız...

Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Hindu Dansları Hakkında kısaca...

Bali dansları 3 şekilde sınıflandırılabilinir:

  1. Wali (Ritüel) : Toprağın bereketini arttırmak, hasat, felaketlere karşı vs..
  2. Bebali (Seremoni): Evlilik, hayatın ( veya hayatların) diğer evreleri, sihir vs..
  3. Bali-Balihan (Protokol) : Kral ve ailesi için..

Genelde Ramayana adı verilen dans sergileniyor: .

Ramayana Sanskritçe “Rama’ nın Güzergâhı” demektir ve M.Ö. III. Yy ile M.S. III. Yy.ları arasında yazılmış en kısa kahramanlık hikâyesidir.

Rama babasının tahtından uzaklaştırıldıktan sonra, karısı Sita ve kardeşi Lakshmana ile Ayodhya’ ya kaçar. Fakat burada şeytan Râvana karısı Sita’ yı kaçırır ve Lank⒠da hapiste tutar. Uzun ve yorucu bir arayıştan sonra, maymunlar ordusunun generali Hanuman’ın yardımı ile Rama karısını kurtarır, şeytan Ramana’ yı öldürür ve ondan sonra krallığını bilgelik ile idare eder...

Hem otelde, hem de Oftalmoloji Kongresinin Gala Gecesinde Ramayana Dansları sergilendi. Oteldeki yalnız oyuncular vardı, Gala gecesinde koro oluşturan bir topluluk eşliğinde dans ettiler..

Resimlerde Sita’ nın Ravana tarafından kaçırılışını ve beyaz maymun Hanuman’ ın yardımı ile Rama’ nın Sita’yı kurtarışı sergilenmektedir.

  

    

Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Hinduizm üzerine daha fazla bilgi isteyenler Ansiklopedik Bilgiler Bölümünde "Doğu Tanrıları" sayfasına göz atabilirler.

Tabii bir de meşhur ateş dansları var..)

Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Tabii bir de animasyon dansları var..)

Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.


 

 


[Bali ve Nusa Dua] [Bali Turizmi] [Bali Tapınakları] [Hinduizm ve  Dansları]
[Gezi Indeksi] [Üst Sayfa]