[Gezi Indeksi] [Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Mısır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 
 

       Mısır' ın bugünüyle, geçmişi arasında çok büyük kontrastlar var!                         
(Turgay Tuna' nın Fotografı)

bullet

Mısır' ın antik tarihi çok enteresan; ama en dikkat çekeni eski Mısır mitolojisi.. Bu mitoloji bir inisiyasyon mitolojisi, bir felsefe denizi, herkesin içinden çıkarabileceği, ders alabileceği efsaneler dağı.. Zaten Mısır Mitolojisi  okunmadan gidilen bir Mısır Seyahati baştan kaybedilmiş, boşa gitmiş bir yolculuk olacaktır..  (bakınız : "Yazılarım" bölümündeki Mısır Mitolojisi üzerine yazılarıma) 

bullet

Mısır' a gitmeden,  MB yayınları tarafından yeni çıkan Turgay Tuna' nın kitabı " Kahire Ahlan ve Sahlan" ı okumanızı şiddetle öneririm. Akıcı bir üslupla yazılmış 58 makalede kah Kahire, kah İstanbul, kah Paris arasında mekik dokuyarak çok değerli bilgilere erişeceğinizden emin olabilirsiniz.

bullet

Eski Mısır insanı ne kadar hayran bırakıyorsa, şimdiki Mısırlılar tersine o kadar yalancı, sahtekar ve tembel ve de pis..

bullet

Bahşiş verilmeden adım atılamıyor: bu nedenle rehberinizin söylediği bahşişi en kısa zamanda toplayıp, kademe kademe şöföre, gemi kaptanı ve ekibine, faytonculara dağıtılması gerekli.. Yoksa kaybolan valizlerle, eksik otel odalarıyla, girilemeyen müzelerle karşılaşmak çok mümkün..

bullet

Sakın çiğ sebze, salata yemeğe ve de açıktan su içmeye kalkmayın; ishal olursunuz ve  karın ağrısından dolayı  seyahatinizden hiçbir şey anlamazsınız.. ( Örnek olarak size Nil' in motor yağıyla karışmış suyunda yıkanmış yeşil salatanın 5 yıldızlı lüks gemilerde servis yapıldığını söyleyebilirim ..)

bullet

1997' de Hatshepsut tapınağındaki terör olayından dolayı sizler gezerken otobüste ve harabelerde bir sürü sivil Mısırlı göreceksiniz; bunlar turistleri koruma ile görevlendirilmiş mısırlılardır.. Yine de insan o geniş boşlukta bir tuhaf oluyor; sanki korunamayacakmışsınız gibi geliyor insana..

bullet

Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri çölün ortasında filan değil, tam Gize' nin yanında.. Ama hemen hüsrana kapılmayın;  şehir tarafından çekeceğiniz piramit resimleri her resimde olduğu gibi uçsuz bucaksız çöl etkisini verecektir..

bullet

Gemilerde su da pahalı, Ömer Hayyam adındaki şarapları da, ithal biraları da; en iyisi Mısır birası içmek.. bana göre fiyat kalite oranı en uygun olanı Mısır' ın yerel birası çünkü ithal biralar da pahalı..

bullet

Mısır genelde Müslüman.. Türk gruplar da genelde Mısır' ı Müslüman bayramlarında ziyarete gidiyor ve bir yığılma oluyor, servis aksıyor, hoşnutsuzluk artıyor. Bunun 2 sebebi var:
bullet

1- Adamlar Ramazan ve Kurban Bayramlarını ailelerinin yanında kutlayamadıkları için isteksiz çalışıyorlar

bullet

2- Alman ve Fransızlar tüm sene boyunca devamlı geldikleri için en iyi gemiler onların; bizler ise yığılmadan dolayı hangi gem boşta ise onu dolduruyoruz..

bullet

Bu nedenle mümkün olduğunca dini bayram dışındaki tarihlerde gitmenizi şiddetle öneririm..

bullet

Taksileri çok eski ve binmeden önce iyice pazarlık edilmesinde yarar var; buna karşılık tur otobüsleri iyi..

devam edecek..

 

 

 

 


[Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]
[Gezi Indeksi]