[Gezi Indeksi] [Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Paris 1

 
 

Rahmetli Babam M. Muzaffer,  70' lerde Arc de Triomphe' un önünde..

Paris, aşkım,

 En az yirmi kez gittim.. en az bir o kadar daha gitsem doymam.. doyamam.. Allah, Haussman ‘ dan razı olsun.. Geçen yüzyılda bir çok binayı yerle bir ederken Parisliler haklı olarak ona çok karşı çıkmışlar, ama bugün benim bencilce sevdiğim büyük bulvarların, Sevgili Atilla Şalcıoğlu Ağabeyimin ilk kez gösterdiği fer forgé balkon korkuluklarının, portik tarzı gezi koridorlarının, küçük parke taşlarla süslü caddelerin oluşumunu sağlamış.. Haussman bunu yaparken ilk olarak şehir planını düşünmemişti. 1789 Fransız İhtilalinde devricilere karşı koymak için ordunun topları Pars' in dar sokaklarına girmeyince, 3. Napoleon ordu ve araçlarının girebileceği genişlikte sokaklar yapmasını emredince,Haussman neredeyse tüm Paris binalarını yıkarak, geniş caddeli bugün gezebildiğimiz nefis caddeleri yapmaya 1853' te başlamış. Yıkımdan dolayı Haussman' a faşist diyenler bile çıkmış: böyle güzel bir şehri yarattığı için ben, faşist Haussman' ı çok seviyorum... Caddeler öyle böyle geniş değildir Paris' te: Champs Elysées Bulvarı hakiki bir bulvardır, bizdekiler gibi 3 gidiş, 3 geliş değil. Tam tamına 8 gidiş, 8 geliş! Yan yollarını da sayarsak 20 hattır toplam! Büyükşehir belediyelerine duyurulur..))

 Paris ortasından geçen Seine nehri ile ikiye bölünmüş: batıya bakarken Seine nehrinin solu “ Rive Gauche” talebe ve üniversite kesimini, sağ taraf “Rive Droite” aristokrasi ve büyük mağazaları barındırıyor..

 Paris Metrosu dünyanın en ünlü metrolarından biri.. En büyüklerinden de.. İsterseniz metrodan çıkmadan bir tek bilet ile sabahtan akşama dolaşabilirsiniz !! Biletler hem metro hem de otobüslerde geçerli.. Tek tek bilet alınacağına, karne tabir edilen 10 luk deste alınmasında fayda var..

Metro veya belediye otobüsüyle gezmenin bir başka yolu da kalacağınız gün kadar geçerli kart almanızdır. Bu kartın ismi Paris Visite tir ve 1 ila 5 günlük olarak metro gişelerinden alabilir ve kısıtlama olmadan istediğiniz kadar metro ve otobüslerde kullanabilirsiniz..

Metroda önemli olan gidilecek yön ve gerektiğinde vagon değiştirilecek olan istasyon adı.. İlk anda zor gelirse bir kağıda not etmekten kaçınmayın.. Yoksa deli danalar gibi aynı yerde dolaşır durursunuz da haberiniz olmaz..

 Eğer şehri turistik otobüsle gezmek isteseniz, belirli güzergahları takip eden ve fakat bir durakta indikten sonra orayı gezip, fark ödemeden bir sonraki otobüs ile geziye devam edebilme olanağınız var... Mesela :

·      Balabus veya

·      ParisBus ‘ ın üstü açık Londra otobüslerini andırır kırmızı otobüsleri.. veya

·      L’ OpenTour

 Şehir hakkında genel bir izlenim edinmek için diğer bir yolda Seine nehri boyunca gezinti yapan gemiler yani Bateaux Mouches : genelde Alma Köprüsü ( Pont de l’ Alma) altından kalkarlar, ama Pont Neuf veya Pont d’Iena altından da binebilirsiniz. Eğer dikkat ederseniz Seine nehri üzerinde New York’ un amblemi olan Hürriyet Abidesinin küçük bir kopyasını göreceksiniz; aslında Hürriyet Abidesini Fransızlar yaparak Amerikalılara hediye etmişlerdir !! ve hatta Hürriyet Abidesinin iç iskeletini Eyfel Kulesi mimarı Gustave Eiffel yapmıştır !


Soğuk bir Yılbaşında Eiffel Kulesinden:
Arkada Champs de Mars ve Askeri Okul

Taksiler : en fazla 3 kişi binilebilir ve şoförün ön tarafa yanına müşteri alma mecburiyeti yoktur. Taksimetre tarifeleri bellidir, ama arada sizi fazla dolaştıran bir siyah ayak ( Fransızların Kuzey Afrika'da doğanlarına verilen ad: Aslında onlar savaş mağduru ve sadece siyah deri ayakkabı giyerek ülkeye geri döndükleri için bu adı almış çoğu da Musevi olan vatandaşlar. (N. Bensimon) ) veya Arap çıkabilir. Gerektiğinde önde 4. Kişinin oturabilmesi için pazarlık edilebilinir, ama şoför, gene de öne kimseyi almak istemez ise yapacak bir şey yoktur!! Taksi ücreti ödendikten sonra şoförler ortalama % 10 bahşiş beklerler..

 Paris Müzeler Şehri:

 Louvre Müzesine tam ortasındaki Piramit’ in altından girilir; ama turistik mevsimlerde çok uzun kuyruklar oluşur..

Önemli: Bu kuyruklarda beklemeden gezebilmenin yolu ise şehrin birçok yerinde bulunan  bizim D & R mağazaları benzeri FNAC, Carrefour, Le Bon Marché, Printemps, Paroles et Musiques.gibi yerlerden rezervasyonlu bilet almaktır: belki 1 € fark ödersiniz, ama kuyrukta 2-3 saatinizi kazanırsınız.. Satın aldığınız bilette tarih yeri boş olduğu için, gezeceğiniz gün erken saatte tarihi yazar, yani valide eder ( = geçerli kılar ) ve kalabalık olmadan rahat rahat gezebilirsiniz..

Bu bilet alımını diğer müzeler için de gerçekleştirebilirsiniz..

Ayrıca, internet üzerinden almanız da size zaman kazandırır:
http://www.ticketnet.fr/Resultat/idtier/138989/?ipSearch=musee+louvre

 Musée d’ Orsay : Eski bir gar olan ve şimdi bir çok resim ve heykeli barındıran bu müze, benim gibi empressionistleri sevenlerin mutlaka gezmesi gereken bir yer...

 Eğer müzeleri gezmek isteseniz Museum Pass adı altında 1, 3 veya 5 günlük indirimli kartları almanızda fayda var..

Yılbaşında Champs Elysees' de Japon kızlarla hasret giderirken..

 Çocuklarınıza teknoloji ve uzay müzesi göstermek, en önemlisi bazı deneyler yaptırmak istiyorsanız gitmeniz gereken yer: Cité des sciences et de l’ industrie’ dir..

Adresi: 30, Avenue Corintin- Cariou 75019 – Paris’ tir (Metro: Porte de la Villette).

Burada bir arabanın fabrikada hangi aşamalardan geçerek nasıl yapıldığını tüm ayrıntılarıyla görebilir, yanındaki sinemada ( La Géode ) 270 derece açılı 1000 m²lik dev ekranda müthiş efektli filmler izleyebilirsiniz.. Hatta bu iki binanın arasında bulunan denizaltıyı ( l’ Argonaute ) da gezebilirsiniz..

 Paris’ in Bit pazarı çok meşhurdur.. Bit pazarı deyip geçmeyin.. Bizden çok daha ucuza antika eşyaları bile bulacağınız geniş bir bölge..

Fransızca ismi: Le Marché aux Puces, bulunduğu semt: Saint-Ouen ( Metro : Porte de Saint-Ouen: Porte de Clignancourt yönü)

Önemli : Yalnız Cumartesi-Pazar ve Pazartesi 10,30- 18,00 arası açıktır!!

 Eğer daha kaliteli ve pahalı antika arıyorum diyorsanız, o zaman bit pazarına gitmenize gerek yok: hemen Louvre Müzesinin yanındaki  Louvre des Antiquaires tam size göre: Rue de Rivoli’ de yüzlerce dükkan, binlerce tablo, heykel ve mobilya..

 

Place des Tertres' de Laternacı Mösyö ile muhabbet halinde ....


Paris Restaurantlar şehri:

 Paris’ te binlerce restaurant vardır... Eğer küçük Bistro tarzı yerleri severseniz size

·         Rue de la Huchette civarını ve

·         Rue Moufftard’ ı tavsiye ederim..

Rue de la Huchette civarında döner kebap yapan Yunan lokantalarına da rastlayabilirsiniz..

Ama Fransa' ya gidip de -bize göre yarı fiyatına- deniz mahsullerini tatmadan dönmek olmaz..)))

 

 

bullet

Chez Leon : Belçika usulü midye sevenler için.. Bir tencere midye.. Eskiden çok iyiydi.. Şimdi hafif bozulduğu haberleri geliyor.. Ama gene de şiddetle tavsiye edilir; kardeşim ve ailesi bu yılbaşında 2 kez aynı Leon' a gitmek için israr ettiler.. Şehrin bir  çok yerinde şubesi var..Ve Türkiye' den çok ucuz fiyata bol kepçe misali deniz ürünü yiyebiliyorsunuz..

bullet

Vin & Marée : Chez Leon gibi, ama daha nezih ve midyeden çok deniz mahsulleri ve balık sevenler için ideal.. Şehirde 5 adet şubesi var..

bullet

La Main a la Pate : 35, Rue Saint_Honoré : işte size güzel bir italyan lokantası

bullet

Chez Toinette (Deniz Mahsulleri): 20 Rue Germain Pilon 75 018
tel: 01 42 54 44 36 Metro Abbesses ve / veya metro Pigalle.
 http://cheztoinette.com/

bullet

L'Huitre Et Demie (Deniz Mahsulleri): 78 Rue Mouffetard Paris 05 Metro: Monge
tel: 01 72 59 52 58

bullet
Bar à Huîtres Saint Germain (Deniz Mahsulleri):33, rue Saint Jacques 75005   http://www.restoparis.com/restaurant-Paris-Le-bar-%C3%A0-Huitres-1125.html

 Lokanta ve Kafelerde genelde bahşiş fiyata dahildir. Fakat eğer servisten çok memnun kalmış iseniz, % 5 civarında bir meblağ bırakabilirsiniz..

La Fayette mağazasında devasa Noel Çamı

 Paris Caféler şehri:

bullet

 Café de la Paix : Galeries Lafayette‘ e nasıl olsa gideceksiniz.. Yakınındaki Opera binasını görmemenize imkan yok.. Opera binasını karşınıza aldığınızda solunda kalan güzelim yer Café de la Paix’ dir: Dünya savaşı sıralarında asker üniformalarıyla ekranlarda gördüğünüz Café...

bullet

 Café de Flore: 172, Bld. St. Germain : yazarların Kafesi

bullet

 Les Deux Magots : 170, Bld. St. Germain : entellektüellerin Kafesi..

Solda Café de Flore, sağda Les Deux Magots

Son iki Café zaten yan yanadır ve öğrenciler semti Quartier Latin / Saint Michel ve küçük lokantalar sokağı Rue de la Huchette e yakındırlar..

 Paris Oteller şehri:

Eğer acenteniz Opera civarında diye Mercure Ronceray oteline rezervasyon yaptırdıysa yandınız..

Neden mi ?

bullet

Bir otel düşünün girişi bir pasajın içinden olsun..

bullet

Bir otel düşünün pasajın kapısı 22.30 da kapansın ve açılması için zillerle uğraşın..

bullet

Bir otel düşünün girişi bir pasajın içinden asansörle çıkılan 1. Katta olsun

bullet

Bir otel düşünün 1. Katta bile lobisi olmasın

bullet

Bir otel düşünün odaları labirentlerden oluşan koridor sonlarında olsun..

bullet

Bir otel düşünün odalarında valiz açacak yer olmasın.. veya valiz açılınca size yürüyecek yer kalmasın..

İşte burası 3 yıldızlı Mercure Ronceray otelidir.. ve ismini duyduğunuz anda tatiliniz zehir olmuş demektir..

Küçük bir bijoux otel mi istiyorsunuz ?

Hotel  Montaigne (4*) : Avenue Montaigne’ de yani pahalı mağazaların ( Louis Vitton, Ungaro vs.. sokağında ve Champs Elysées’ ye çok yakın.. )

 

Paris Cabaret’ ler şehri:

Ne olursa olsun, Lido’ da bir program seyredin..  Yemek ahım şahım değil, ama bir şampanyalı program yeterli.. Sahnelenmeye ve de efektlere hayran kalacaksınız..

Eğer Revü Kızları istiyorsanız, istikamet :

bullet

Crazy Horses veya

bullet

 Moulin Rouge...

bullet

Chez Madame Arthur : de ise tarvestilerin showu var !!

Çocuklarınız için Amerika’ ya gitmenize gerek yok.. Onları Paris yakınlarında Disneyland ve Fransızların çizgi resim kahramanı Asteriks ile Obeliks ( Oburiks ) in kasabasına götürebilirsiniz.. Ama isterseniz önce Fransız köyüne götürün ki çocuklarınız Disneyland’ dan sonra hayal kırıklığına uğramasınlar...

 Disneyland :

bullet

Girişte vakit kaybetmemek için biletinizi şehirdeki metro gişelerinden alın: ( büyük : 39 €, çocuk 29 € )

bullet

Girişte veya daha önceden çocuğunuzun  ( veya sizin ))) nereye gideceğinize karar verin ki sıralarda boşu boşuna vakit kaybetmeyin..

bullet

 Gezi alanın sınırından dolaşan girişteki trene binerek önceden gezeceğiniz yerler hakkında fikir sahibi olun..

bullet

River Boat : ile nehir gezisini ihmal etmeyin. !

bullet

Kuyruk uzunsa o noktadan itibaren kaç dakika bekleyeceğinizi yazmışlardır ve bekşleme süreniz kesinlikle doğrudur !  Bazı yerlerde önceden randevu bileti alarak kuyruk sürenizi azaltabilirsiniz..

bullet

4 tema bölgelerinin en yakınından başlamayın.. mümkünse en uzağından başlayarak bir miktar beklemeyi azaltabilirsiniz..  

bullet

Jules Vernes' in "denizler altında 20.000 fersah" kitabı kahramanı Kaptan Nero' nun denizaltısı küçük ve kız çocukları için korkutucu gelebiliyor.. mümkünse küçüklerle girmeyin..

bullet

Yemeğinizi 12-14.30 arası yemek isterseniz çoook vakit kaybedersiniz..

bullet

Saat 16,00 - 16,30 arası olan resmi geçidi kaçırmayın.. Yavrularınız üzülmesin..

Küçük resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

 

 


[Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]
[Gezi Indeksi]