[Gezi Indeksi] [Çin Genel] [Çin Mutfağı] [Xian] [Pekin] [Shanghai]

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Çin 4

 
 

Üst Sayfa

SHANGHAİ = ŞANG'AY

Young Tze ırmağı deltasında yer alan Shang' ay 13.yy. da tekstil maddelerinin ihracı için kurulmuştur ve 19.yy.da Avrupai görünüme kavuşmuştur.

1921’de ilk Komünist partisi burada toplanmıştır. 1925’te Çinli çalışanlar Japon şirketlerine karşı çıkınca İngilizler bu topluluğa ateş açıp, ölümlere neden olmuşlar: bunun üzerine 150 bin Şangay’ lı greve gitmiş, bunu diğer yüz Çin şehrindeki hareketler izlemiştir. Bu ilk milli Çin hareketidir.

1937’de Japon Kraliyet Ordusu Şangay' a girmiş, Avrupalıları esir almış, şehri tahrip etmiştir.

2. Dünya savaşından sonra Avrupalılar yeniden şehri kurmaya çalışmışlardır: fakat artık çok geçti, çünkü Çin 1949’da Kültür Devrimine kucak açmıştı.

Bu gün Şanghay, Çin’ in ticaret merkezidir: trafik sıkışıklığı, tıkış-tıkış evler, hava kirliliği ve gürültü bizim alıştığımız İstanbul’u andırmaktadır.

Bund = Zhongsan Donglu : Büro ve oteller zinciri arasındaki Aziz Ignatius katedrali jesüitler tarafından 1906’da yapılmış, kültür ihtilali sırasında kapatılmış, 1979’da yenilenerek açılmıştır. 2500 kişilik kilise Noel’de bahçesiyle beraber 12000 kişiyi ağırlar.

Eski Şehir

Yu Bahçesi: Ming hanedanlığı sırasında yapılan bahçe Su zhou stilinde yenilenmiştir. Çok büyük olmamasına rağmen ( 2 hektar ) büyük görünür, içerisinde 30’ dan fazla köşk vardır: Örneğin: yağmur toplama odası, eğlenen balıkları seyretme köşkü vs... Burada alış-veriş yapabilir veya Huxinting çay evinde çay içebilirsiniz: Shanga y’ ın sembolü olan çay evi bahçe girişindeki gölün ortasındadır ve 9 eğik köprü ile ulaşabilirsiniz. ( çünkü şeytan yalnız düz çizgilerle ilerleyebildiğinden çay bahçesine ulaşıp size zarar veremez ! ) Bu kırmızı duvarlı yüksek çay evinden etrafı seyredebilirsiniz.

Yeşim Buda Tapınağı : Şangay' ın Kuzey Batısındadır ve 1911’de inşa edilmiştir. İçeride altın mücevherat ile bezenmiş olarak biri uzanmış, diğeri oturmuş iki adet beyaz yeşim Buda heykeli vardır: oturan Buda 1,9 m. Yüksekliğinde 1,5 ton ağırlığındadır ve eskidir. Yatan Buda ise yenidir. Ayrıca tahtadan çok büyük bir gülen Buda, geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman Budaları, Merhamet Tanrıçası ve tapınağın kurucusu Hintli Huğ Gen tarafından getirtilmiş olan 72 ciltlik Buda elyazmaları da bulunur. Ay yılının 15. günü ve Buda doğum gününde özel ayinler yapılır.

Çin Komünist Partisinin İlk Milli Kongre Mevkii:     

Eski Fransız koloni alanında Mao Çe Tung ve 11 yoldaşını ima eden 12 sandalye bir masanın etrafına dizilmiştir. Ayrıca Marks’ ın Komünist Bildirisinin ilk Çince bir tercümesi de vardır. Tarihi toplantı tabiatıyla gizlilik içinde yapılmış fakat bir kişi gruba ihanet etmiş ve polis gelmeden kaçmıştır. ( Sanki Hz. İsa' nın havarileri ile geçirdiği Son Yemek sahnesinin tekrarı ! )

Dr. Sun Yan-Sen’ in eski evi: 1911’de Qing Hanedanlığına son veren ihtilali yöneten ve yeni kurulan Cumhuriyetin geçici başbakanının evi. 1925’te ölünce, eşi evi müzeye çevirdi. İçinde 2700 Kitap, tıbbi gereçler ve yazı malzemeleri ile haritalar vs. bulunur.

Bayan Song’ un son evi

Yemek : Türk Lokantası: İstanbul Restaurant HoyHaiyjongLu No: 900
Eğer Turunuza Pekin' den başladınız ise ve 10 gündür Türk yemeği yememiş iseniz bu adresi almayı unutmayın..

Dazha: Şanghay Krabı, Ekim, Aralıkta yenir !

Shaoxing ( Pirinç ) şarabı: 20 derece alkollü ve  sindirim için ideal

Tütsülenmiş balık : Resmin tam ortasındaki balık başlarını en değer verdikleri kişilere ikram ediyorlar !!

 

Alış-veriş:

Nanjing Lu (Road): 10 km. uzunluğundadır ve Fransız bölgesinden Jıng’an tapınağına kadar uzanır. En önemli alışveriş caddesidir..

Şanghay Number One Department Store Çin’in en büyüğüdür ve günde 250.000 kişi ağırlar.

Huaihai Lu (Eski Avenue Joffre): Doğunun Champs-Elysees’si

Shangai jıngdezhen porcelain artware service: 1175 Nanjing Xi Lu

Yu Garden shops

Shangai Sanat Müzesi: 4 bölümdür. Bronzlar, seramikler, resimler ve heykeller bölümü

Peace otel : dış cephe neo-klasik, damı yeşil ..

 

 Önceki Sayfa Üst Sayfa

 
 


[Çin Genel] [Çin Mutfağı] [Xian] [Pekin] [Shanghai]
[Gezi Indeksi] [Üst Sayfa]