[Gezi Indeksi] [Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Singapur

 
 

  

bullet

İlk kuruluşu 7. yy.da Temasek adında bir balıkçı kasabası olarak rastlayan şehrin asıl ismi 13. yy da Budist prens Nila Utama verilmiştir. Prens gemisiyle adaya yaklaşırken adada aslanlar gördüğünü zannedip geldiği yere Singapura = Aslan Şehri = Lion City adını vermiş.

bullet

Singapur' un asıl önemi 1819’ da Hollanda’nın uzak doğudaki monopolüne karşı Stanford Raffles Singapur' da ilk İngiliz kolonisini kurmasıyla başlıyor....Daha sonra  Stanford Raffles burada 4 çocuğu ile ilk karısını kaybediyor, 1824’ te geri dönerken gemisi batıyor ve Singapur' dan yüklediği 122 kasa malzeme de yok oluyor, nihayet 1826' da 44 yaşında Londra’ da hayvanat bahçesini kurduktan sonra ölüyor.

bullet

Hayat, çay haşhaş ve terör ile  geçiyor...

bullet

1945' te General Mc Arthur geliyor.

bullet

Bağımsızlığını 1965’ te elde etti...

bullet

4,6 milyon nüfusu olmasına rağmen dünya mal trafiğinde önemli bir yere ve ciroya sahip..

bullet

Ve şu anda gelir açısından bir çok batı ülkesini sollamış durumda ( GSMH: 25.000 $ )...

bullet

Singapur için Doğunun Paris' i sözüne kesinlikle katılmıyorum; çünkü burası tarihi bir şehirden çok bilimkurgu filmlerinde rastladığımız ultra modern bir kenti andırıyor.

bullet

1 ada + 57 adacıktan oluşuyor : toplam 620.000 km2

bullet

Konuşulan diller : Mandarin Çince, Tamil, Malezyaca ve tabii İngilizce

bullet

Dinler : Budizm + Taoizm + İslam + Hinduizm + Hıristiyanlık

bullet

Singapur' da Singapur Doları geçiyor 1,5 S.$ = 1 US $ (2000 ve 2009 senesi: yani 9 senedir hiç değişme olmamış ve aslında 1 S$ = 1 TL.))  Acenteniz organize etmediyse dönüşte 15 Singapur $ havaalanı vergisi ayırmalısınız!!!

bullet

Yalnız açık yerlerde sigara içilir,

bullet

Yaya geçitlerinden geçilir,

bullet

Yere bir şey atılmaz !!!

bullet

Cezalar 1000-5000 S$ gibi çok ağır !!! Yani yere ciklet veya sigara atmanız size 2.000-7.000 tl ye mal olabilir !!

bullet

Kamu ve insanları rahatsız etmenin cezası bir ömür boyuna kadar varabildiği için kolaylıkla burası dünyanın en güvenli ülkesidir diyebiliriz

bullet

İlgilenenler için Hint Mahallesinde Hint malı otlar + ot eczaneleri var...

bullet

Sentosa adası : Singapur' un tarihi ancak 40 senelik olduğu için tarihi hiçbir şeyleri yok ! Bu nedenle Sentosa adasında mumyalar müzesi, Singapur un kuruluşu, kelebekler, gibi basit canlandırmalar var.. Buna karşılık, yeraltı akvaryumu olan underword ilgi çekici, su fıskiyeleri gösterisi güzel.. Önerim Adaya teleferik ile gidip vapur ve otobüs ile dönmenizdir, akşam 16.00 turu da bu iş için en uygunu: tur toplam 4 saat sürüyor. Sentosa Adası turunu içindeki küçük trenle yapabilirsiniz. 

bullet

Kuş Cenneti : orangutan ile kahvaltı yapabilirsiniz..

bullet

Gece safari turu yapılabilir

bullet

Sri Mariamman : en eski Hindu tapınağı, çiçek ve kolera tanrısına adanmış....

bullet

Tray show : Bisikletle geziye katılabilir,

bullet

Mandarin veya Marina otelde folklorik showu izleyebilirsiniz..

bullet

Singapur' da gümrük olmadığı için herşeyi alabilirsiniz.. krokodil eşyalar, deri, kıymetli taş... bilhassa elektronik eşya Doğubank' ın yarı fiyatına..

bullet

Herşey Orchard Road etrafında dönüyor..

bullet

Lucky, Far East Plaza ve Far East Center Mahmutpaşa işi : pazarlık edilmeli !!

bullet

Bir de Deniz Mahsulleri (ÇİN+SEA FOOD) Restaurant önerisi : XUAN INN RESTAURANT                   İnternational Building 02-01, 360 Orchard Road    Tel :  235 2238 

 

Mayıs 2009 Bali Dönüşü uğradığım Singapur Havaalanı Notları:

Bali havaalanından sonra Singapur havaalanı cennet gibi geldi bana; Hongkong gibi devasa ( kelimenin sonunda başka bir harf yok! )) bir havaalanı; 3 terminali var ve Honkong’ da olduğu gibi terminaller arasını trenlerle kat ediyorsunuz, İnternet ibadullah ve herkese ücretsiz. Ayrıca transit yolcular sıkılmasın diye ücretsiz sinema salonları var, hatta isterseniz video oyunları bile emrinize amade.

 

Aşağıdaki ilk resimde Bali havaalanındaki sigara içenlere ayrılmış kümesi görüyorsunuz. 2. ve 3. resimler Singapur havaalanındaki ferah sigara odalarını gösteriyor. Biz de ise hiç içilemiyor.. Acep sizce hangisi en doğrusu ?

Singapur havaalanından sonra yine Arapların meşhur kokusunun burun direğini kırdı Dubai’ ye gittik, Dubai’ den sonra ver elini İstanbul. İstanbul’da yumuşak bir bahar havası karşıladı beni... Bali’ nin sıcaklar çok geride kaldı ama, bir ay sonra İstanbul’ da bizi de kucaklar...

Küçük resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

 

 


[Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]
[Gezi Indeksi]