[Gezi Indeksi] [Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]

 

sdmenu.gif (328 bytes)   Tayland ve Bangkok..

 
 

  

TAYLAND :

bullet

Bağımsızlar ülkesi, Gülümseyenler Ülkesi, Mutlu İnsanlar Ülkesi anlamına geliyor.

bullet

Paraları baht;   1 US $ : 44 Baht ( 2000  yılı )

bullet

Nüfus 51 milyon : % 70 pirinç tarlalarında çalışıyor,

bullet

% 90 Budist, ayrıca Hindu, Brahman ve 1 milyon Müslüman var.

bullet

11 ve 12. yy.da Çin’den gelmişler.

bullet

Ayutthaya = Siam = Laos + Burma + Kamboç + Malezya

bullet

Soyadı 1. dünya savaşı sonrasında kabul edilmiş

bullet

Şarap, rakı pahalı : isteyenler Türkiye' den giderken yanlarına almalılar !

bullet

Havaalanı Don Muang : elektronik eşyalar Türkiye ile aynı fiyata ......

bullet

Alınacak eşyalar : yapay çiçekler, bronz eşyalar, seramik, fil heykelcikler, elbiseler, el yapmaları, fildişi, ipek, safir ve rubi, eski kitaplar, deniz kabukluları

bullet

Antika ‘nın yurt dışına çıkarılması yasak !

bullet

Seyahat acenteniz dahil etmediyse, dönüşte havaalanı vergisini (200 baht?/ pax ayırmayı) unutmayın !

Bangkok

bullet

Bangkok, "Melekler Şehri" anlamına geliyor.

bullet

İstanbul' dan daha tıkalı bir trafik görmek istiyorsanız, mutlaka Bangkok' a gidin.. Bazen trafik bir kilitleniyor ve 2-3 saat boyunca hareket bile etmiyorsunuz !!

bullet

Eğer yalnız başınıza şehri gezmek isterseniz mutlaka Thai dilinde otel kartını yanınıza alın !

bullet

Taksi değil, üzerinde  taksi-meter  yazanlara binilecek!! şehre gidiş 80-100 baht; halbuki otel önündekiler 2 misli istiyorlar ...

bullet

Bir de Tuk-tuk adı verilen Konya' daki motosikletlere benzer araçlar var; daha ucuz ve daha folklorik : ama binmeden önce pazarlık edin...

bullet

Mabede girerken ayakkabılar çıkarıldığı için ayak tabanınızı kesinlikle Buda heykeline çevrilmemelisiniz !!

bullet

Aynı şekilde kimsenin başını okşamayın; bu hareket Tayland ve Uzak Doğu' da hakaret  anlamına geliyor !

bullet

Grand Palace’ ın giriş ücreti 100 baht= 4 $ !! Düzgün giyim şart !! Yoksa giremezsiniz; halk kıralı çok seviyor...

bullet

Royal Chapel’ de fotoğraf yasak !!

bullet

İpek, keten ve İngiliz kumaşlarını ucuza bulabilirsiniz; bu kumaşlardan  24 saat içinde elbise diken terziler var; ama terzilik iyi değil !!

bullet

İpek kadın çamaşırı alınabilir

bullet

Deniz ürünleri çok ucuz : isteyen balık, isteyen deniz mahsullerini istediği kadar yiyebilir; ama sakın sos koydurtmayın! ve limon ve yağ isteyin, çünkü sosları bizim alışmadığımız hem ekşi, hem tatlıyı ihtiva ediyor..  

bullet

Sea food Restaurant' ın iki bölümü var: market bölümünde istediğinizi çiğ olarak alıyorsunuz, sonra Restaurant bölümüne geçip oturuyorsunuz: gözünüzün önünde pişirip size servis yapıyorlar.. Önerilir..

bullet

Thai danslarının olduğu Piman Rest.’a ayakkabı çıkarılıp çorap veya yalın ayak giriliyor...

bullet

Lokantalarda yalnız pirinç olduğu için ekmek ayrıca istenmeli; ama her zaman bulamayabilirsiniz..

bullet

Şehrin Eğlence bölgesi: Pat Pong :

bullet

Gece kulüpleri hafta içinde saat 24’ te, Cumartesi ve Pazar daha geç kapanıyorlar.

bullet

Gidilmeyecek yerler : Atami , Chao Phaya , Velunda ?

bullet

Mutlaka bir Live Show seyretmelisiniz : kadınların doğum yaptıkları yerlerinin nelere muktedir olduğunu görünce hakikaten çook şaşıracaksınız ! Bu yerlerden Pink Panter daha pahalı, ama  değer!! Pussy a Life daha lokal, ama daha fazla ücret istediklerinden pazarlık yapın ve fakat gitmemezlik etmeyin !!

bullet

Calipso (Ambassador oteli içinde ): dönmelerin programı, ama dönüp dönmediklerini anlamanıza imkan yok !

bullet

Thai masajı 120-130 baht; ama daha ileri gitmek isteyenler 22’den sonra ayrıca 1800 baht ödemek zorundalar !!

bullet

Mona Lisa: hafta içi 24 te kapanır; bir camekan düşünün: arkasında üç sıraya yerleşmiş hatunlar: 1. basamak 800 baht, 2.basamak 1000, 3.basamak 1500 baht... göğüslerinde numaralar var; beğendiğinizin numarasını camekanın önündeki görevli(!) mikrofondan söylüyor ve numarası okunan kafesten çıkıp, yanınıza geliyor.. Eskiden buralara Turkish Bath adı verilirdi; neyse ki 5-10 senedir Mona Lisa gibi sanatsal isimlere dönüştü..

Pattaya :

bullet

Bangkok' tan 110 km. uzaklıkta bir sahil kasabası; eğer tıkanıklık yoksa otobüsle  2,5 saatte gidiyorsunuz...

bullet

Burada da fuhuş sektörü had safhada; eğer bir bayanı otel odanızda misafir etmek istiyorsanız, önce ismini resepsiyona bildirip, bayanın devlete olan gelir vergisini makbuz karşılığı resepsiyona ödeyip izin almanız gerekiyor..

bullet

Pattaya' daki Alcazar gece kulübünde de dönmelerin programı var ve de çok güzel; hatta Bangkok' takinden bile..

Pattaya'da 1 erkeğe 40 kadın...
Gerçi kızlarda pek iş yok ama...........
 

Pattaya her erkeğe 40 kadının düştüğü bir sahil kasabası.

Bu durumda bana sorsanız "Karınla Pattaya'ya gider misin?"
Ben de kafadan sorarım: Peki sen restauranta sefertası ile gider misin?

Aslında Pattaya, denizi, eğlencesi, çevre gezileri ile gerçekten ideal bir tatil beldesi. Orman içinden başlayarak, denize kadar inilen Fil Safarisine katılmadan, Million year stone parkı görmeden, oltadaki tavuğa gölden ok gibi fırlayan timsahları beslemeden, bakıcısının kafasını ısırmayan kaplanlarla, timsahlarla, zehir kusan kobralarla, sarmaş dolaş boyna dolanan pitonlarla fotoğraf çektirmeden, 500 hektarlık alana kurulmuş Botanik ve Orkide bahçelerine sahip Nong nooch tropical garden & Dance show'u, evlilik seremonisini, dünyaca meşhur sonu çok sürprizli ALCAZAR show'u görmeden dönülmeyen bir tatil beldesidir PATTAYA...

Ayrıca deniz tatili isteyenlere, Mercan adası, kızgın kumu, iyi pişmiş ızgara balıkları ve buz gibi biraları ile sizi bekler. Canınız kumar mı çekti? Malezya'ya günübirlik kumar turuna kaçabilirsiniz. Restaurantların havuzlarında olta ile karides veya ıstakoz avlayıp, onları canlı-canlı kaynar suya attırabilir (çığlıklarını duyabilir) veya ızgara yaptırabilirsiniz. (kızmaca yok.. onlar günahkar karidesler, böyle pişiyor bunlar)

Rivayete(!) göre; yer "Sabai Land". 5 katlı eski bir otel. Alt katı akvaryum diye adlandırılıyor. Camın arkasında yaklaşık 100 civarı harbi diplomalı masajcı kız var. Niteliklerine göre ayrı bölümlerde oturuyorlar. Her birinin boynunda bir numara asılı. Camın arkasında kalan ve kızlara bakan barda otururken talep ettiğiniz kızın numarasını "baş memur!"a söylüyor ve onun verdiği fişle kasada ödemenizi yapıyorsunuz. Masaj ücretleri nitelik, yetenek ve güzelliklerine göre 2, 3 bin baht arası değişiyor. (1 dolar=40 Baht). Budha Selamı ile sizi karşılayan masajcı kız ile yukarı çıktığınızda loş ışıklı, hoş müzikli, jakuzili, su yataklı, yuvarlak karyolalı, berjer koltuklu, duvar ve tavanları aynalı bir oda sizi bekliyor.

Tavşan kılıklı garson kızın getirdiği kokteylinizi Berjer koltukta yudumlar ve Jakuziniz dolarken, masajcı kız, sizin çoraplarınızı v.s çıkarıyor. İçkinizin son yudumlarını jakuzide alırken de o diğer uçta ayaklarınıza masaj yapılıyor. İyice temizlendiğinize emin olduktan sonra köpür-köpür köpürttükleri su yatağına sizi yüzüstü yatırıyorlar. 40 kiloluk Tai kızlarının kalça kemikleriyle vücudunuzun her bir bölgesine yaptıkları body masajı sizi inim inim inletebiliyor(muş).
Daha sonrasını bilemiyorum. Çünkü gidenler burada kestiler hikayeyi. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. Bana kalsa hikayeyi şöyle tamamlardım. "Daha sonra kız, adamın don lastiğini çıkarıp sapan yapıyor ve..."

Akşamları sahil caddesi çok renkli ve hareketli. Işıl ışıl. Alış veriş için de ideal. Ara sokaklarda ise sağlı-sollu "gogo bar" lar var. Hani kızların metal direklere asılarak dans ettikleri barlardan. Yanımda Tayland'a ilk kez gelmiş olan çok sevdiğim bir dostum var. Zaten şokta, aldım onu hiç "ön bilgi" vermeden "Coconut" isimli "pinpon show" a soktum. Her zamanki klasik numarama başladım. Burada kızlar normal bir şekilde dans ederken aniden sahnede pinpon topu ile basketbol oynamaya, diğeri sigara içmeye başlıyor. Tabi "uzuvları" ile. Basketin bir zararını görmedim ama, diğeri kesin "rahim kanseri" yapar. Ben o anda hemen garsonu çağırıp bir şeyler ısmarlamaya başlıyorum. Arkadaşım şokta... "cem cem cem bak bak cem" habire dürtüyor beni dirseği ile... Oralı değilim. Ben garsonla konuşuyorum. 1 dk süren show bitiyor. Arkadaşım heyecanla anlatıyor. N'oldu n'oldu biliyor musun?... var ya.. kadınlar... Hadi yaaa. Kaçırdık desene. Neyse bir başka kız çıkıyor elinde kola şişesi. Hareket malum.. Tirbüşon.. Arkadaşımdan müsaade isteyip hemen tuvalete gidiyorum. İki-üç show'u arka arkaya izleyen arkadaşım daha bir şokta. Nasıl nefes nefese anlatıyor. Ben artık balon da patlatsalar, borazan da çalsalar, jilet veya 20 mt kurdela da çıkarsalar olayı kaçırıyorum! Çok üzülüyor arkadaşım göremedim diye. Çoook.
Sırası geldi, anlatmadan geçemem. Bayii turları Pattaya'ya yöneldiğinden beri buralı kızlar da Türkçe öğrenmeye başladı. Bir keresinde bölgenin en kıdemli kızlarından biri "yan masadan hediye" olarak tarafıma yollandı. Hoş beş iki cümleden sonra kızcağızın ilk Türkçe cümlesi gayet net ve anlaşılır idi...
 

Yazı kaynağı: www.blog.milliyet.com.tr
 

Pukhet :

bullet

Cennet adası böyle olabilir ancak...

bullet

James Bond Filmi ' de çevrilmişti..


 


[Ana Sayfa] [Seneler Önce Dünya Turu] [Madrid] [Cordoba] [Granada] [Sevilla] [Barselona] [Girona] [Dali] [Moskova Genel] [Amerika] [Çin] [Hong Kong] [Tayland Bangkok] [Singapur] [Endonezya] [Dubai] [Maldivler] [Paris 1] [Paris 2] [Nice] [Montpellier] [Nancy] [Floransa] [Sicilya] [Amsterdam] [Kopenhag] [Malmö] [Prag] [Mısır hakkında..] [Mısır izlenimleri] [Sharm El Sheikh] [Ürdün ve Amman] [Petra ve Ölü Deniz] [Brezilya] [Sudan] [Arabistan] [Adapazarı-Bolu]
[Gezi Indeksi]