GS Kupaları
Resimler Indeksi ] Taş Mektep.. ] Galatasaray Lisesi' nde ... ] Halk Oyunları... ] Turizm Fotoları ] [ GS Kupaları ] Ana Sayfa ]

 

 

sdmenu.gif (328 bytes)    Cim Bom' un 2000 senesi kupaları,  Kral Metin Oktay, Galatasaray Adası

 
 

 

Önde ben ve küçük oğlum..

Sene 2000:  Arkada kaç Kupa var peki ?

Sene 2012...

 

METİN OKTAY AĞLARI DELDİ

1959 yılı Profesyonel liglerin başladığı ilk sezondu. O güne değin amatörlükle profesyonelliğin içiçe yürüdüğü futbol artık tamamen profesyonel bir hale gelmişti. Ve bu lig mücadelesinin ilk etabı iki gruba ayrılan takımların mücadelesiyle başlamıştı.

Galatasaray, Kırmızı Grupta birinci olurken Fenerbahçe ise Beyaz Grupta birinci olmayı başaracaktı.
O günkü statüye göre gruplarında birinci olan takımların iki maç üzerinden oynadıkları final sonrasında şampiyon belirlenecekti. İki takım 10 Haziran 1959 günü Dolmabahçe Stadı’nda ilk maç için karşı karşıya geliyorlardı. Tıklım tıklım tribünler önünde oynanan maçın 37. dakikasında Metin Oktay’ın çok sert bir şutu Fenerbahçe kalecisi Özcan Arkoç’u geçtikten sonra ağlara gidiyordu. Ancak bir müddet sonra topun kalenin arkasından dışarı çıktığı görülecekti.
Gol mü aut mu diye herkes birbirine bakarken topun ağları delerek dışarıya çıktığı anlaşılacaktı
. Ve bu golle Galatasaray maçı 1-0 kazanacaktı. Metin Oktay ise spor yaşamı boyunca attığı pek çok golü aşan bir gole bu maçta imza atmış olacaktı. Fenerbahçe ağlarını delerek...

 

Kral' a yol açılmaz mı? ))))

       
Galatasaray Adası 2010 ( Son 2 foto: havuz merkezindeki amblemimiz..)
(Cankurtaranımız Emrah Can' ın objektifinden)

 

Galatasaray Adası' nın kısa tarihçesi

bullet

Sultan Abdülaziz tarafından (Beylerbeyi Sarayını yaptıktan sonra) Mimar Sarkis Balyan'a hediye edilen adaya Mimar Balyan bir ev yaptırdı.

bullet

Saray ressamı Ayvazovski burada ağırlandı...

bullet

1914 de ada kömür deposu haline getirildi. Bir süre sonra şehir hatları vapurlarına yakıt sağlayan bir yer oldu.

bullet

1957'de Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sadık Giz 150.000.000.000 TL karşılığında adayı satın aldı ve diğer üyelerin hizmetine sundu.

bullet

1957-1968 arası, Galatasaray Spor Kulübü Sutopu Şubesi'ne tahsis edildi.

bullet

2006'da tesisler kiralandı.

bullet

Kız Kulesi ile birlikte Boğazdaki 2 kara parçasından biridir; manzarası, havuzu ve lokantaları ile çok keyifli bir yerdir.

Tarihi bilinmeyen ilk resimde arkada görülen Kuleli Askeri Lisesinin (1845 Mekteb-i Fünun-ı İdadiye) de henüz kuleleri yoktur ve bugünkü halini Abdülaziz döneminde 1871 deki restorasyonla almıştır. Demek ki bu resim 1871 öncesine aittir.

Diğer resimler sırasıyla 1909, 1931, 1952 ve 1957 yıllarına aittir

 

Küçük resimlerin üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz

 

Sene 2008:

Mor forma geyikleri:

Klasik sarı kırmızı parçalı forma ve beyaz forma Galatasaraylılar tarafından normal karşılanırken, mor forma (2288 adı verilen forma) ise kimileri tarafından beğenilmesine karşın genel olarak tepkilerin odağı haline geldi!.. Oysaki sarı kırmızılı yönetim bu forma tanıtımının temasını tarihin derinliklerine dayandırmıştı!..  

Mor rengin binlerce yıl önce yaşayan bir topluluk olan Galatlara dayandığı söyleniyor. Peki Galatlar kimdi? Galatasaray ile ilgisi neydi?

İşte konuyla ilgili olarak 2288gs.com sitesinde yer alan açıklama:

CESUR VE ONURLU, GALATLAR

Günümüzden binlerce yıl önce kuzeyden gelen bir topluluk Balkanlara indi. Kuzeydeki kardeşleri Keltlerdi. Düşmanları onlara “Cesur ve Onurlu” anlamına gelen Galat dediler. Keltlerin çıkış noktasıysa kimilerine göre bugünkü Doğu Türkistan, birçok tarihçiye göre de Avusturya ve İsviçre civarıdır. Yerleştikleri pek çok yere isimlerini bıraktılar. Binlerce yıldır bu isimler değişmedi. Galiçya (İspanya’nın Adriyatik kıyıları), Galler limanı (Portekiz), Galya ve Britanya Adası’ndaki Galler gibi.

YARALI GALAT YOKTUR  

Kimilerince, tarih sahnesinde Türkler kadar savaşabilen tek kavim olarak anlatıldılar. Bu yüzden onlardan bahsederken; “Yaralı Galat yoktur” dendi.

TOPRAK KUTSALDI

Dinler yayılmadan önce bizler gibi sadece gökyüzünden çekinirlerdi. Toprak kutsaldı.

M.Ö. 280

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu yayınları arasında yer alan, Suzan Albek’in çevirisi ve Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ ın önsözüyle Fernand Leguenne’in Galatlar kitabında çok daha geniş bilgiler edinebiliyoruz: “M.Ö. 280 ilkbaharında, her şey hazırdı. Soğuk ülkelerin atlı insanları olduklarından, kadınlar ve erkekler, hepsi Asya stepleri kökenli olan, ayak bileğinde toplanmış geniş pantolon (potur) giyerlerdi. Ayakkabılarının tabanı çiviliydi.”

TAM 2288 YIL ÖNCEYDİ…

Önce Macaristan’ı daha sonra Yunanistabn’ın Delphi kentini yağmaladıklarında tarihler M.Ö. 279’u gösteriyordu. Daha sonra onların adıyla anılacak Gallipoli (Gelibolu) yarımadasına yayıldılar. Üç boydan oluşuyorlardı. Bir kısmı boğazlardan bir kısmı İstanbul üzerinden Anadolu’ya yayıldı. Aynı yıl (M.Ö. 279) İstanbul’un (Byzantion) karşısındaki tepeyle karargah kurarak kenti tehdit ettiler. Günümüzden tam 2288 yıl önceydi.

Leguenne şöyle anlatır: “Onların yüzünden Galata adını alacak olan yere yerleştiler.

2288 yıldır Galata ismi devam ediyor.

GALATLAR ANADOLU’DA…

Galatlar daha sonra Anadolu’da Ankara çevresinde Galatya krallığını kurdular. Çok uzun süre çevrelerine korku saldılar. Yüzyıllar boyunca Anadolu’daki Helenlerle ve Romalılarla savaştılar. Zaman içinde Anadolu topraklarına, insanlarına karıştılar. 1070’li yıllarda Türklerin Galat kalelerindeki halkla oldukça iyi anlaştığı ve ordularına serüveni pek seven, bu insanları aldıkları anlatılır. İki ırk arasındaki ilk kardeşlik de bu zamanlara tarihlenir.

CESUR VE ONURLU

Yıl 1453. İkinci Mehmet karar verir. Bizans her yandan sarılır. Kuşatanlar arasında, yeniçeriler ve topçular vardır. Hepsi (ki bunların arasında Galat soyundan gelenler pek çoktur) şehirn ele geçirilmesinde önemli rol oynarlar. Eski Galat dış mahallesi Galata, Avrupalıların çekimser kalışı, hatta Türklerden yana oluşu da buna katılabiir!

Leguenne’in “Galatlar” kitabı bu cümlelerle bitmektedir.

Ama Galat yani “Cesur ve Onurlu” kelimesi devam edecektir.

Fatih’in oğlu İkinci Beyazıd, Gül Baba’ya dileğini sorduğunda bir mektep ihsan etmesi cevabını alır ve imparatorluğun irfan yuvasını kurar. Ocağımızın ismini “Galata Sarayı” olarak belirler. 1481’de Galata Sarayı Enderun-u Humayunu, 1868’de Galatasaray Mektebi Sultanisi olur. 1905’te Galatasaray Sultanisi’nde, Ali Sami Bey ve arkadaşları Galatasaray Spor Kulübü’nü kurarlar. Cumhuriyetimizin kuruluşuyla okulumuz Galatasaray Lisesi adını alır.

Galatlar yani rakiplerinin dilinde ‘Cesur ve Onurlu’lar Galatasaray Ocağı’nın kurulduğu semtimize 2288 yıl önce isimlerini bıraktılar.

Tam 2288 yıl boyunca bu isim hiç değişmedi. Onların anısına bu sezon formalarımızdan birinin adı 2288. Ve tabi ki Galatasaray Store’larda satışa çıkacak yeni kış koleksiyonunun genel grup adı da 2288. İkinci Beyazıd ocağımıza adını verirken binlerce yıllık semtimizi ön plana çıkardı. Ali Sami Bey ve arkadaşları aynı isimle devam ettiler.

Okulumuzda bulunan bir tarihi eserden yola çıkarak yeni bir amblem tasarladık. Doğal olarak semtimiz Galata’nın da bir parçası olan ve yüzyıllara meydan okumuş bir mirası yeni koleksiyonumuzdaki ürünlerimizin üzerine bu desen vasıtası ile taşıdık. Bundan sonra zaman zaman şanlı Galatasaray Logomuzla beraber, bazen yan yana, bazen bağımsız, bu mirası Galata Amblemi adıyla görebileceğiz.