[ Anasayfa ]
Yazilar Indeksi ] Gönül Öğretmenim ] Ölüler Kültü ] Osiris Gizemleri ] Türkçe’mizi  katledişimiz üzerine.. ] Kuran Tercüme Edilebilir mi? ] İslam Üzerine ] Sure İsimleri ] Recm ] Yasin Suresi ] Kurban ] Sayılar ] 3M ] Anzak Törenleri ] Gelibolu Gezisi ] [ Arabalara göre Şoför Karakterleri ] Kadın Mantığı ] İnternet Tehlikelerinden.. ] Femme Fatale ] Pırlanta... ] 2 şarkının anımsattıkları... ] Sevenin gözü kör mü oluyor acep? ] Var mısın ? ] Bir şehiriçi Otobüs Yolculuğu ] Kültürlü Olmak... ] Kültürlü Olmak: Santral İstanbul ] Pierre Loti Üzerine ] Bizantion' dan İstanbul' a ] İstanbul 1910-2010 ] Kültürlü Olmak... ] Rehberlik Anıları 1 ] Rehberlik Anıları 2 ] Rehberlik Anıları 3 ] Rehberlik Anıları 4 ] Rehberlik Anıları 5 ] Doktor Anıları 1 ] Pazarcılar ] Eşitlik ] Su Ateş Toprak ] Sütunlar ] Hygia ] Dünyanın Yeni 7 Harikası ] Ayasofya ] Süleymaniye ] SultanAhmet ] Saraylar ] GS Lisesinden de Karaktersizler çıkar ]

 

 

Araba Marka ve modellerine göre şoför karakterleri:

 


3M yazımı okumuş olanlar, eski Murat 131 kullananlar ile Mersedes kullananları “maganda” olarak sınıflandırdığımı hatırlarlar. Kısaca, parası olmayan maganda Murat 131 alır, parası olan maganda ise Mercedes’ e terfii ederdi.

Şimdi günümüz koşullarına göre değişen bir irdeleme yapmaya çalışayım:

Doğan görünümlü Şahin kullanan magandalarımız –artık Murat türü arabalar üretimden kalktığı için- iki değişik araba tercih etmektedirler:

bullet

Hyundai Accent

bullet

Fiat Albea.

Dikkat ederseniz,  taksilerin bu iki modelden oluştuğunu göreceksiniz. Demek ki 2010’a girerken yolda Hyundai veya Fiat Albea görürseniz:

bullet Bunların maganda olduklarını,
bullet Her an şerit değiştirebileceklerini,
bullet Sol hatta koyun otlatır gibi, yavaş yavaş gidebileceklerini ve
bullet Kavşaklarda aniden karşınıza çıkabileceklerini unutmayın.

Bu sürücülere özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Eskiden parası olan magandanın aldığı Mercedes yavaş yavaş tarihe karışıyor, yerini hayvani cipler alıyor. Bildiğiniz gibi cip aslında bir arazi aracıdır ve şehir içinde kullanılması görgüsüzlük ötesidir. Ama parası bol, ne oldum delisi vatandaşlarımız bu görgü kuralını hiçe sayıp değişik cipler almaktadırlar. Markalardan Kia’ ya özellikle dikkat çekmek isterim. Dinci kesim artık Mercedes yerine Kia cipleri tercih etmektedir. Böylece dinci kesimin parası yine dinci kesimde kalmaktadır.

Hızlı araba kullananlar: BMW 3 serisi, Honda Civic, Peugeot 206, Mini Cooper, Volkswagen Polo ve Golf..

BMW nin 5 ve 7 serisi patron arabasıdır ve Mercedesli magandalardan kendilerini ayırmak için bu markayı seçmişlerdir. 3 serisi ise hızlı araba kullanmaya meraklılar tarafından tercih edilirler. Fakat benim gibi BMW’ nin çürüklüğünden çok çekmiş olanlar (eski 3.16 BMW’ min motoru fabrika hatası olarak 2 kez değiştirildi, radyo, krank mili, telefonu, her iki ön salıncak ve aklıma gelmeyen bir sürü bozukluklar...). Honda Civic’ e terfi etmişlerdir. Sebebi gayet basit: Japonlar teknolojilerinden emin oldukları için 6 sene garanti vermektedirler. Zaten şu anda Türkiye.’de alınması gereken arabalar yalnız ve yalnız Japon arabalarıdır. Çünkü Japon teknolojisi çoktan Avrupa ve Amerika standartlarını aşmıştır; bu nedenle batı ülkelerinin verdiği garantinin 2i hatta 3 mislini vermektedirler.

Eskiden Volkswagen Polo ve Golf, hızlı araba kullananlar sınıfındaydı. Artık giderek daha az görülüyorlar veya normal araba kullananlar bunları tercih etmeye başladı...

Yavaş araba kullananlar: Ford Mondeo, Volvo, Volkswagen Passat ve Jetta, Skoda.

Bu arabaları kullananlar genelde kendilerinden pek emin değildirler. O nedenle yavaş araba kullanırlar, sol şeridi işgal ettikleri zaman da hiç çekilmeye niyetli değildirler.  

Standart araba kullananlar: Renault, Toyota ve küçük Honda arabaları.

Tabi bu arabaların sürücüleri kadın olurlar ise işler biraz daha karışmaktadır. O zaman:

bullet Hızlı kullanılan arabayı normal kullanana,
bullet Normali yavaş kullanana,
bullet Yavaş kullananı kağnı arabası sınıfına çekmeniz gerekir.

Çünkü kadınların ne düşündüğünü biz erkeklerin anlaması mümkün değildir. Yol genelde onlara aittir, iki hattı ortalayıp şeridin ortasından gidebilirler. Neden böyle yaptıklarını sorunca da sizin anlamayacağınız Venüs'çe cevaplar verirler (bakınız: trafikte kadın mantığı).

Hamiş:
Siyah Toyota Yaris kullananlar: bu kişilerin kendilerine öz güvenleri yoktur, ama inatçıdırlar. Etraftaki yanlış, doğru herkesin fikrini almaya çalışırlar. Fakat egoizmleri ağır bastığı için varabildikleri en büyük ciğere erişirler. En büyük ciğere eriştikten sonra da kendilerini o ciğere götüren kediyi bırakırlar, mart ayı geldiğinden başka bir erkek kedi ararlar; onun da geçerliliği gelecek marta kadar olur genel de...

Not: İstisnalar kaideyi bozmaz..))

                                     

 

Dr. Ahmet Girgin'in Göz Hastalıkları Sitesi