[ Anasayfa ]
Yazilar Indeksi ] Gönül Öğretmenim ] Ölüler Kültü ] Osiris Gizemleri ] Türkçe’mizi  katledişimiz üzerine.. ] Kuran Tercüme Edilebilir mi? ] İslam Üzerine ] Sure İsimleri ] Recm ] Yasin Suresi ] Kurban ] Sayılar ] 3M ] Anzak Törenleri ] Gelibolu Gezisi ] Arabalara göre Şoför Karakterleri ] Kadın Mantığı ] İnternet Tehlikelerinden.. ] Femme Fatale ] Pırlanta... ] 2 şarkının anımsattıkları... ] Sevenin gözü kör mü oluyor acep? ] Var mısın ? ] Bir şehiriçi Otobüs Yolculuğu ] Kültürlü Olmak... ] Kültürlü Olmak: Santral İstanbul ] Pierre Loti Üzerine ] Bizantion' dan İstanbul' a ] İstanbul 1910-2010 ] Kültürlü Olmak... ] Rehberlik Anıları 1 ] Rehberlik Anıları 2 ] Rehberlik Anıları 3 ] Rehberlik Anıları 4 ] Rehberlik Anıları 5 ] Doktor Anıları 1 ] Pazarcılar ] Eşitlik ] Su Ateş Toprak ] Sütunlar ] Hygia ] [ Dünyanın Yeni 7 Harikası ] Ayasofya ] Süleymaniye ] SultanAhmet ] Saraylar ] GS Lisesinden de Karaktersizler çıkar ]

 

 

Dünyanın yeni 7 Harikası Üzerine Düşüncelerim

 

  

  1. Çin Seddi

  2. Petra Ürdün

  3. Colosseum İtalya

  4. Machu Picchu Peru

  5. Chichén İtza Meksika

  6. Tac Mahal Hindistan

  7. İsa Heykeli Brazilya

Küçük resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Dünyanın yeni 7 harikası seçilirken -bana göre- bir çok yanlışlar yapılmıştır:

bullet

Seçim internet vasıtası ile yapıldığı için herkes taraflı olarak kendi memleketindeki yapılara öncelik vermiştir. Hatırlarsanız Ayasofya için internette oy sayısını arttırmak için binlerce destek oyu dolaşmıştı. Aynı şekilde Brezilyalılar da bastırdı ve bizi geçtiler. Böylece Rio de Janeiro'daki İsa Heykeli seçilen yeni harikalar arasında yerini aldı.

bullet

Ayrıca bu seçimde binaların tarihi dikkate alınmadığı için M.Ö. 1000 ile M.S. 1935 tarihleri arasındaki bir çok yapı oylamaya dahil edilmiş oldu. Halbuki taktir edersiniz ki M.Ö. tarihlerdeki teknik ile M.S. 20. yy'daki teknikler arasında dağ kadar fark vardır.

      
        Çin Seddi            Petra Ürdün    Colosseum İtalya

Bu iki noktayı dikkate aldığımız zaman Petra, Çin Seddi ve Colosseum bu oylamada haklı olarak yerlerini almışlardır. Çünkü hem eski dünyanın 7 harikasından sonra yapılmışlar, hem de M.Ö. tekniklerini kullanarak tarihte şaheserler arasında yerlerini almışlardır.


          
Machu Picchu Peru Chichén İtza Meksika Tac Mahal Hindistan

Buna karşılık Machu Picchu, Chichén İtza ve Tac Mahal M.S. V. - XVIII. yy. arasında yapıldıklarından ilk üç harika ile zaman bakımından çok farklıdırlar. Bunlar belkide M.S. 500 - 1700 yılları arasındaki değerli yapılar olarak sınıflandırılabilirler.

 
İsa Heykeli Brazilya

En sona kalan Rio de Janeiro'daki İsa Heykeli ise 1935 yılında yapılmış, estetik yönü pek olmayan, 35 m yüksekliğinde dev bir heykeldir. Bu heykelin diğer altısı ile hiç bir karşılaştırılabilecek yönü yoktur.

 

İsa Heykeli Brazilya..))

Doğal olarak oylamayı yapan kurum yukarıda bahsettiğim noktaları dikkate almadığından önümüzdeki senelerde bu oylamanın kısmi olarak geçersiz olacağı tabiidir. Gönül isterdi ki Ayasofya gibi bir mimari şaheser ve Nemrut Dağı'nın dev heykelleri bu oylamada haklı yerlerini alsınlar; ne yazık ki olamadı... İnşallah ileride bu düzeltmeyi görürüz.  

Küçük resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.         

                                     

 

Dr. Ahmet Girgin'in Göz Hastalıkları Sitesi