[ Anasayfa ]
Yazilar Indeksi ] Gönül Öğretmenim ] Ölüler Kültü ] Osiris Gizemleri ] Türkçe’mizi  katledişimiz üzerine.. ] Kuran Tercüme Edilebilir mi? ] İslam Üzerine ] Sure İsimleri ] Recm ] Yasin Suresi ] Kurban ] Sayılar ] 3M ] Anzak Törenleri ] Gelibolu Gezisi ] Arabalara göre Şoför Karakterleri ] Kadın Mantığı ] İnternet Tehlikelerinden.. ] Femme Fatale ] Pırlanta... ] 2 şarkının anımsattıkları... ] Sevenin gözü kör mü oluyor acep? ] Var mısın ? ] Bir şehiriçi Otobüs Yolculuğu ] Kültürlü Olmak... ] [ Kültürlü Olmak: Santral İstanbul ] Pierre Loti Üzerine ] Bizantion' dan İstanbul' a ] İstanbul 1910-2010 ] Kültürlü Olmak... ] Rehberlik Anıları 1 ] Rehberlik Anıları 2 ] Rehberlik Anıları 3 ] Rehberlik Anıları 4 ] Rehberlik Anıları 5 ] Doktor Anıları 1 ] Pazarcılar ] Eşitlik ] Su Ateş Toprak ] Sütunlar ] Hygia ] Dünyanın Yeni 7 Harikası ] Ayasofya ] Süleymaniye ] SultanAhmet ] Saraylar ] GS Lisesinden de Karaktersizler çıkar ]

 

 

sdmenu.gif (328 bytes) Kültürlü olmak için mutlaka zengin olmak gerekmez ! 2

 


Santral İstanbul

Bu pazar bir arkadaş gurubu ile Santral İstanbul’u gezmeye gittim ve bu zamana kadar neden daha önce gitmediğimi düşünerek hayıflandım. İstanbul’un içinde Avrupa’ya yakışan bir yer var ve bizler, daha doğrusu ben, bunu gözden kaçırmışım…

Santral İstanbul birkaç yönden önemli:

bullet

Burası Bilgi Üniversitesi’ne tahsis edilmiş; benim yaşımda Üniversite çok önemli değil, ama Santral İstanbul’a gitmek isteyenler için hafta içi her 15 dakikada bir, hafta sonu da her yarım saatte bir Taksim’den servis kalkıyor. Tabi benim gibi arabayla gitmek isterseniz de çok geniş de bir otoparkı var.

bullet

110 dönüm arazi ne demektir bilir misiniz? İstanbul’un içinde nefes alabileceğiniz bir alan. Eğer çocuğunuz varsa bırakın dönümden dönüme koşsun, siz de yemek yerken veya kahvenizi içerken rahat bir nefes alın…

bullet

İçinde çok şık bir restoran (Otto)  ve daha önemlisi çok güzel bir kafe (Tamirane) var. Daha da önemlisi “Tamirane”de her pazar günü saat 14:00’de canlı caz müziği dinleyebilirsiniz. Cazı sevmeseniz de gidebilirsiniz, çünkü her hafta başka gruplar değişik ezgiler ve yorumları size sunuyorlar. Hem kahvenizi içebilir, hem de İstanbul içinde nezih bir mekanda müzik dinleyerek haftanın stresini atabilirsiniz.

bullet

Burası eski İstanbul’un Avrupa Yakasına elektrik veren ilk santralı. Eski İstanbullular hatırlayacaklardır: İstanbul’un Avrupa Yakasında elektrik 110 V., Asya Yakasında ise 220 V. İdi. İşte geçmişin 110 V. luk elektriğini sağlayan Silahtarağa Santrali’ nde zamanın türbin ve jeneratörleri örnek olarak çok güzel korunmuş. İnsanı alıp taa o günlere götürüyor… İçerideki ana kontrol odası ise ayrı duygular yaşatıyor: 1960’lardaki James Bond filmlerinde gördüğümüz o zamanın ileri teknolojisinin aygıtlarını bugün görmek insanı o günlere kapıp götürüveriyor. Burada iki küçük detay vermek isterim:
bullet

İstanbul’a ilk elektrik veriliş tarihi 14 Şubat 1914 yani sevgililer günü.... O zamandan günümüze elektrik santralını anlatan sevgili Günseli Hanım’ın deyişi ile, o devrin lüks semti Pera’ ya, esnaf semti Beyazıt’ a ve hatta İstinye ’ye kadar elektrik buradan gidiyormuş.

bullet

Ben teknik hataların yalnızca doğu insanına ait olduğunu düşünürken, anlatımda batılıların da bizden aşağı kalmadığını anlamış oldum: Santral yumuşak toprağa kurulduğu için ağır türbinler yerleştirilince -yabancılar da- toprağın çöktüğünü görmüşler ve binanın temelini desteklemek zorunda kamışlar. Ama yine de kontrol odasına gittiğiniz zaman tabanın duvardan bina içine doğru meyli olduğunu fark edeceksiniz.

bullet

Aynı müzenin içinde basit fakat önemli fizik deneylerine de şahit olabilirsiniz. Paris’deki  “Cité des Sciences” veya Barselona’ daki “Bilim ve Sanat Müzesi”nin küçük bir benzerini doğduğum kentte görmek çok mutlu etti beni.

bullet

Tüm bunlara ilave olarak, müze binasının ekinde açılan sergiler Santral İstanbul’a gitmeniz için ayrı bir neden: şu anda Yüksel Arslan’ın sergisi var. Ama ne yazık ki elinizi biraz çabuk tutmanız gerekiyor. Zira 21 Mart’ta bu değişik sergi sona erecek. Yüksel Arslan’ a ressam demek doğru olmaz. Daha çok Leonardo Da Vinci’ nin eskizleri gibi resim ve yazıdan oluşan yapıtlar söz konusu; zaten kendisi de bunlara “Artür” diyor. Yani “Art = Sanat” ile “Ecriture = Yazı” ve “Peinture = Resim” sözcüklerinin sonundan alınan “ture” eki ile oluşan “Arture” hakikaten Yüksel Arslan’ın sanatını çok güzel betimliyor. Yalnız bu sergiye isterseniz küçük çocuklarınızı pek götürmeyin; çünkü Eyüp doğumlu sanatkar küçüklüğünden itibaren cinsel dürtülerinin etkisinde kaldığı için sergisinde bol miktarda penis resim ve eskizi ile karşılaşmanız doğal. Bu madalyonun bir yüzü; diğer yüzü ise bir sanatçının Freudyen düşüncelerini bu kadar açık seçik sergilemesi ancak onun sanatını ve medeni cesaretini yüceltir düşüncesindeyim.

Müzenin girişi 7 TL, talebe öğretmen ve emeklilere yarı fiyat uygulanıyor. Ehh bir paket sigara fiyatına bu kadar güzel şeyleri görmeniz de biraz zor.

Demek ki ne imiş?

Kültürlü olmak için illaki zengin olmaya gerek yokmuş.

 

Dr. Ahmet GİRGİN

Mart 2010

 

www.santralistanbul.org

 

                                     

 

Dr. Ahmet Girgin'in Göz Hastalıkları Sitesi