[ Anasayfa ]
Yazilar Indeksi ] Gönül Öğretmenim ] Ölüler Kültü ] Osiris Gizemleri ] Türkçe’mizi  katledişimiz üzerine.. ] Kuran Tercüme Edilebilir mi? ] İslam Üzerine ] Sure İsimleri ] Recm ] Yasin Suresi ] Kurban ] Sayılar ] 3M ] Anzak Törenleri ] Gelibolu Gezisi ] Arabalara göre Şoför Karakterleri ] Kadın Mantığı ] İnternet Tehlikelerinden.. ] Femme Fatale ] Pırlanta... ] 2 şarkının anımsattıkları... ] Sevenin gözü kör mü oluyor acep? ] Var mısın ? ] Bir şehiriçi Otobüs Yolculuğu ] Kültürlü Olmak... ] Kültürlü Olmak: Santral İstanbul ] Pierre Loti Üzerine ] Bizantion' dan İstanbul' a ] [ İstanbul 1910-2010 ] Kültürlü Olmak... ] Rehberlik Anıları 1 ] Rehberlik Anıları 2 ] Rehberlik Anıları 3 ] Rehberlik Anıları 4 ] Rehberlik Anıları 5 ] Doktor Anıları 1 ] Pazarcılar ] Eşitlik ] Su Ateş Toprak ] Sütunlar ] Hygia ] Dünyanın Yeni 7 Harikası ] Ayasofya ] Süleymaniye ] SultanAhmet ] Saraylar ] GS Lisesinden de Karaktersizler çıkar ]

 

 

sdmenu.gif (328 bytes) Kültürlü olmak için mutlaka zengin olmak gerekmez ! 5

 


Santral İstanbul 2
İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi

Yine yeniden Santral İstanbul...

Gezilerimden dolayı bir türlü yazamadığım Santral İstanbul'daki son sergiden bazı kesitler sunmak istiyorum sizlere. Allah'tan sergi 16 Ocak 2011'e kadar uzatılmış da, yazımı sizlerle paylaşmadan kapanmadı. Hatta bu arada ikinci bir sergi daha eklendi: 10 Aralık 2010 - 23 Ocak 2011 arasında  The New Italian Design 2 sergisi. Yani şimdi giderseniz, daha karlısınız: iki sergiyi birden gezebilirsiniz.

Bu sergide İstanbul'un başlangıcından  günümüze geçirdiği tüm "Şehir" evreleri mevcut. Gittiğiniz zaman güzelim İstanbul'un içine asırlar boyu nasıl ettiğimizi göreceksiniz. Artık beton yığınına dönüşen, enine değil de dikine büyüyen eski güzelim İstanbul hem şekilsizliği ile hem de Anadolu'dan aldığı göçten dolayı artık cazibesini yitirmiş ne yazık ki. Belediyeler dikine göğe yükselen binaların içinde oturanların yol gereksinimini hiç düşünmedikleri için İstanbul'umuzda trafik neredeyse durma noktasına geldi...((

Sergide tüm kronolojisi ile görebileceklerinizden bir tutam :

bullet

Şehrin kuruluşu

bullet

Nişantaşı ve boğazın bazı bölgelerinin terk edilip, Şişli, Taksim ve boğazda Büyükdere, Tarabya, Sarıyer civarının hareketlenişi,

bullet

Alman ve İngiliz mimarisi etkilerinin görülmesi,

bullet

İmparatorluk Başkentinden Cumhuriyet Şehrine geçiş ve İmar Planıyla ilk tanışma

bullet

Durağan şehirden, devigen şehre dönüşümle??  birlikte toplu taşımacılık için otobüs ve dolmuşların çalışmaya başlaması

bullet

1920-1940: Kemalettin Bey, Moda İskelesi'ni yapan Vedat Tek ve Sedat Hakkı Eldem' in etkilerinin görülmesi

bullet

Taksim Kışlası'nın yıkılması

bullet

Hiç yapılmayan İstanbul Opera binası'nın projesi

bullet

Harbiye açık hava tiyatrosu ve Muhsin Ertuğrul Tepebaşı Tiyatrosu'nun, Radyo Evi ve İnönü Stadyumunun inşası

bullet

Modern vatandaşın yaratılması:

O kadar magandaymışız ki (sanki şimdi çok değiştik) "yere tükürene, yasak dinlemeyene, herkesin rahatını bozana ve saygısızlıkların her türlüsüne aldırmamazlık etme" diye afiş bastırılmış...

bullet

Güzelim ahşap ve art deco / art nouveau binaları yıkarak, zevksiz betonarme apartmanların dikilmesi, Etiler, Levent bölgesinin oluşmaya başlaması,

bullet

Her devirde olduğu gibi sık sık imar suçları affı çıkarılarak, şehrin hem görüntüsünün hem de master planının içine edilmesi,

bullet

Regülatörlü, Hidroforlu, su depolu şehir ve kaçak elektrikli, çeşmeli, su tankerli gecekondular simbiyozu ( yani beraber yaşamaya çalışılması: olmuyor aslında ! )

bullet

Vatan ve Millet Caddeleri'nin inşaatı;

bullet

Boynuzlu troleybüslerin ortaya çıkışı,

bullet

Boğaz köprüsünün yapımı, Anadolu yakasının nüfusunun artması ve uygulanamayan Boğaz köprüsü tasarımları.

bullet

1950 ve 1983 yılları arasında içe patlama (sanki şimdi dışa patlıyor)

bullet

Orta sınıf için toplu konut ve apartman istiflerinin yapımı, zenginler için boğucu cennetler olan kapalı sitelerin oluşmaya başlaması.

bullet

Kenar mahalleler ta eskiden de varmış; gördüğünüz gibi -Pendik örneğinde olduğu gibi- hala varoşluklarını devam ettirmekteler. İnsan apartman dairesine geçtiği zaman insan olmuyor. Yaşam kültürü, başkalarına saygı kenar kentlerin ilk kuruluşlarında olmamış zaten, hala da yok ki... Bunu ben söylemiyorum; sergiyi düzenleyenler söylüyor ve sergideki açıklamalarda da açık seçik görüyorsunuz.

Daha neler.. neler..

Demek ki ne imiş?

Kültürlü olmak için illaki zengin olmaya gerek yokmuş, maganda kalmak için zaten bişi yapmaya gerek yok..

 

Dr. Ahmet GİRGİN

Aralık 2010

Not: Fotoğraflar GSM telefonuyla çekildiği için görüntülerinden dolayı özür dilerim.

 

Aşağıda Santral İstanbul' dan Özlem Mertel Hanımın tarafıma gönderdiği "The New Italian Design 2" sergisinin açıklamalarını da bulabilirsiniz:

The New Italian Design 2.0

10 Aralık 2010-23 Ocak 2011

santralistanbul, İstanbul

Triennale Tasarım Müzesi, İtalyan Ticaret Merkezi (I.C.E.) işbirliği ve Unicredit ortaklığı ile 10 Aralık 2010 - 23 Ocak 2011 tarihleri arasında santralistanbul ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan The New Italian Design 2 sergisini sunmaktadır.

Sergi, yüzyılın ekonomik, politik, teknolojik değişimleri ile arasındaki bağı ve dönüşümleri belgeleyen çağdaş italyan tasarımının tanıtımı üzerine temellendirilmiştir. Silvana Annicchiarico tarafından yönetilen ve ilk İtalyan tasarım müzesi olan Triennale Tasarım Müzesi, yeni İtalyan yaratıcılığının promosyonunu, değer kazanmasını ve analizini bu sergi ile ileriye taşımaktadır.

Mobilya tasarımı bölümünden yeni iletişim şekillerini kucaklamaya, gıdadan web tasarımına, modadan tekstil tasarımına, takı tasarımından grafik ve multimediaya, mobilya ve decorati aksesuarlara kadar çeşitli ve zengin bir manzara ortaya çıkmaktadır.

Bireysel üretimden seri üretime, sanatsal objelerden endüstri ürünlerine kadar farklı öğeler sergilenmektedir. Sergiye dahil edilen tasarımcıların bir çoğu, uluslararası seviyede kabul gören ve sektörün önemli firmalarında çalışan kişilerden oluşmaktadır.

The New Italian Design 2.0, 2007’de Triennale Milano’da gerçekleştirilen eşsesli serginin genişletilmiş ve güncellenmiş versiyonudur. Sergi, meslek rolünün önemli değişimini ortaya koyan 20. yüzyıldan 21. yüzyıla tasarım dünyasındaki geçiş dönemine odaklanmak amaçlı ulusal çapta gerçekleştirilen bir sayım neticesinde doğmuştur.

Sergide, ürün tasarımı üzerine 165, grafik üzerine 30, takı, çanta ve aksesuarlar gibi kişisel objeler üzerine 54, araştırma üzerine 14, food design üzerine 14, iç mekan tasarımı üzerine 5; toplam 282 proje sunulmaktadır.

The New Italian Design 2.0

10 Aralık 2010-23 Ocak 2011

santralistanbul (Ana Galeri), İstanbul

Fikir ve Koordinasyon Silvana Annicchiarico

Küratör ve Projelendirme Andrea Branzi

İTALYAN TİCARET MERKEZİ

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME BÖLÜMÜ

Lutfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Gümüş Sok. N. 60 34267 Harbiye/Istanbul

Tel: (0212)3730300 istanbul@ice.it

www.triennaledesignmuseum.it

www.santralistanbul.org

 

                                     

 

Dr. Ahmet Girgin'in Göz Hastalıkları Sitesi